Bir Zamanlar Yayıncılık

Bir Zamanlar Yayıncılık

Interior Design
Nişantaşı – Hak Passage – İstanbul | 2016

“Bir Zamanlar Yayıncılık” (BZY) Türkiye’de yaşamış farklı etkin ve dini kültürler üzerine araştırmalar ve yayınlar yapan, görsel ve yazılı öge biriktiren ve bu dokümantasyonu okuyucusuyla buluşturmayı hedefleyen, aynı zamanda toplantılar ve sergiler düzenleyen bir kurum. Böylesine çok yönlü bir kurumun Nişantaşı, Hak Pasajı’nın alt katında, sadece 13 m2’lik taban alanına sahip; kitap satışı,  atölye ve bazı özgün nesnelerin sergilemelerinin talep edildiği mekanını tasarlarken; salt bir satış mağazasının ötesinde : müze – koleksiyon –  satış – sergileme – bilgi edinme gibi işlevleri bir arada değerlendirdik.

Tarihi objeler ve eski bir yapı malzemesi olarak terakota ile BZY arşivinde bulunan dokümantasyonun dijital sunumunun kontrast şekilde bir arada kullanılması temel yaklaşımımızdı. Mekanın fon duvarı ve zemininde kullanılan terakota tekstürü ; kullanıcıların zihninde oluşturabileceği “Anadolu”, “Kültür”, “Toprak” ve benzeri çağrışımları hayal ederek seçtik.

Rafta kullanılan ekranlar ve vitrin camındaki projeksiyon görsel verilerin bu kısıtlı alanda içerde ve cephede sürekli sunumuna olanak vermektedir.

Vitrinli ve açık kütüphanelerin arka yüzeyleri füme ayna kaplanarak 3.5 metrelik mağazanın iki duvar aralığı algısal olarak genişletildi.

Paslanmaz çelik masanın hem tarihi belgelerin üzerinde kesilip çalışılabileceği bir tezgah olarak kullanılması hem de mekanın merkezinde dikkat çekici bir nesne olarak algılanması bizim için önemli bir diğer noktaydı.